SetCRM'de "Lookup" (Farklı Nesnelerden Kayıtların listelendiği) tipinde bir alan nasıl eklenir?

0 oy
2 Mayıs 2015 Kemal Çolak (2,420 puan) sordu
5 Haziran 2015 Serap Karakoç düzenledi

1 cevap

0 oy
8 Mayıs 2015 Kemal Çolak (2,420 puan) cevapladı
7 Haziran 2015 Serap Karakoç düzenledi

Bir nesneye nasıl alan eklenmesi ile ilgili detaylı bilgiyi aşağıdaki linkte bulabilirsiniz.

http://yardim.setcrm.com/85/setcrmde-bir-nesneye-nas%C4%B1l-alan-eklenir?show=86#a86

Lookup alan tipi ne amaçla kullanılır: Sistemde farklı nesnelerin birbiriyle ilişkilendirmesini sağlamak amacı ile oluşturulan bir alandır. Örneğin: Kişi kaydı yapar iken kişinin bağlı olduğu firmanın (Firma sistemde aynı bir özel nesne) seçilmesi durumunda Kişi nesnesine lookup field eklememiz gerekiyor. Lookup fieldler selectlist (çoktan seçmeli alan) gibi gözükmektedir. Farkı ise selectlist'in içerisindeki gelen seçenekler sabit iken lookup farklı bir nesneye ait  kayıtları listeleyerek getirir.

 

1. Adım: Üstteki linkte bulunan Yeni Alan Ekle butonuna bastıktan sonra gelen sayfada "Email" alan tipini seçmemiz gerekiyor.

2. Adım: Bu sayfadaki alanların açıklamaları ve resimdeki işaretlenmiş halleri ışığında detaylarının doldurulup alanın kaydedildiği kısımdır.

 • İlişkili Nesne: Lookup field ile bağlantı sağlanmak istenen nesnenin seçilmesi gereken alandır. Kişi nesnesine firma lookup field'i ekleme senaryomuzda bu kısımda "Firma" özel nesnesinin seçilmesi gerekmektedir.
 • İlişkili bir alan ile mi kontrol ediliyor: Buradaki kısım işaretlendiğinde sistem seçilen ilişkilendirilecek nesnenin sistemde ilişkili olduğu diğer nesneleri seçenek olarak getirir. Bu seçildiğinde ise bu lookup fieldi sayfalarda kilitli getirerek seçilen diğer lookup fielde bağlar. Örnek ile açıklayacak olursak: Aşağıdaki Resimde olduğu gibi; aktivite nesnesine ilgili kişi lookup field ı eklerken aktivite nesnesinde daha önceden firma lookup field olarak eklendiğinden iki alan ilişkilendirebilir. Bu sayede aktivite sayfasında geldiğimde önce firma seçmek zorunda kalırım. Daha sonra İlgili Kişi Lookup fieldinde sadece o firmaya ait kişiler listelenir.
 • Kontrol "VE" mantıksal işlemi ile mi filtreleniyor?: Bu alanda üst kısımda açıkladığımız kontrolün "and" veya "or" mantığından hangisi ile çalışması gerektiği tanımlanabiliyor. Örneğin: Bir önceki örnekte firma çoklu seçilebilir bir lookup olsaydı ve 2 adet firma seçilseydi "or" mantığında iki firmayada ait olan kişiler listelenecekti. "And" seçilse idi 2 firmaya birden ait olan kişiler listelenecekti.
 • Görüntülenecek alanlar özelleştirilecek mi?: Bu kısımda İlişkili nesne alanında seçilen nesnenin alanları gelir ve birden fazla seçilebilir. Kullanım amaci ise lookup fieldin listelendiği selectlistde hangi özellikleri ile gözükmesinin belirlenmesi içindir. Örneğin; Aktivite sayfasına eklenilmek istenen lookup field İlgili Kişide, İlgili Kişiler sırası ile Ad, Soyad ve GSM'leri ile görünsün istiyorsa resimdeki gibi seçmemiz gerekmektedir.
 • Ad: Eklenecek olan alanın sistemde gözükecek adıdır.
 • Formül Adı: Alanın formül adı (Sistem içerisinde formül ve şablonlarda kullanılması için)
 • Açıklama: Alanla ilgili ekstra bilgileri yazmak için açıklama alanı
 • Yardım Metni: Sayfada alanın yanında çıkacak olan soru işaretinin üzerine gelindiğinde çıkacak yazının girileceği alan
 • Varsayılan Değer: Çeşitli formülasyonlar ile alan için getirilecek olan varsayılan değerin yazılması gereken alan
 • Aktif: Alanın aktif/pasif bilgisinin tutulduğu kısımdır
 • Zorunlu Alan: Bu alanın nesne için zorunlu alan olup olmadığı bilgisinin tutulduğu kısımdır
 • Özgün Veri: Bu alanın nesne için özgün veri olup olmadığı bilgisinin tutulduğu kısımdır
 • Güncellenebilir: Bu alanın kullanıcılar tarafından güncellenebilir olup olmadığı bilgisinin tutulduğu kısımdır.
 • Çoklu Seçim: Lookup field de birden fazla değer seçmek için kullanılır. Eğer aktivite kaydederken ilgili kişileri birden fazla şekilde kaydetmek istiyorsam, bu kısmı işaretlemem gerekiyor.

 

3. Adım: Eklenen alanın detaylarının yazdığı ve kısa yollar ile diğer işlemlere gidilebilecek sayfadır.

 

Aktivite Sayfasında firmaya bağlı olan ilgili kişi lookup özel alanın nasıl gözüktüğü aşağıdaki resimde inceleyebilirsiniz.

 

Hoş geldiniz, Yardim sizlere sorularınızın diğer üyelerimiz tarafından cevaplanması için bir ortam sağlar.
...