SetCRM'de Takvim görünüm ayarı nedir ve Takvim görünümü ne amaçla kullanılır?

0 oy
4 Mayıs 2015 Kemal Çolak (2,420 puan) sordu

1 cevap

+1 oy
19 Mayıs 2015 Kemal Çolak (2,420 puan) cevapladı
5 Haziran 2015 Serap Karakoç düzenledi

SetCRM'de nesnelere ait liste sayfalarındaki buton ile o an listede olan kayıtlar takvim görünümünde listelenebilir.

Görüntüleme filtresi seçili iken o filtreye ait kayıtlar hali hazırda liste sayfasında listelenmektedir. O anda liste sayfasındaki kayıtlar takvime sistem tarafından otomatik olarak yayılmaktadır.

Görüntüleme filtresi ile ilgili detaylı bilgi için tıklayınız:

http://yardim.setcrm.com/71/g%C3%B6r%C3%BCnt%C3%BCleme-filtreleri-nedir-ve-nas%C4%B1l-tan%C4%B1mlan%C4%B1r?show=96#a96

Görüntüleme filtresi üzerinden takvim görünümünü kullanmak için yapılması gerekenler sırası ile aşağıda listelenmektedir:

1.  Yönetim>Takvim Ayarları>Yeni Takvim Ekle  kısmından takvim ayarlarının yapılması gerekmektedir.

Linke tıklayarak yeni takvim görünümü ekleme sayfasına gidilebilir. 

https://maya.setcrm.com/calendarview/new

2. Bu sayfa üzerinde gerekli tanımlamaları yaparak kaydet buttonuna basılır.

Özel Nesne: Hangi nesneye ait takvim ayarı yapılacağı bilgisi girilir.

Ad: Takvim Görünümünün nesneye ait liste sayfasında hangi ad ile görüleceği bilgisi girilir.

Başlangıç Tarihi: Takvimde gösterilecek olan kaydın takvimde başlangıç tarihinin nesneye ait hangi alandan seçileceği bilgisi girilir. Örneğin; Randevularımı takvimde görmek istediğimizde Randevu Başlangıç Tarihini alan olarak seçmemiz gerekmektedir.

Bitiş Tarihi: Takvimde gösterilecek olan kaydın takvimde bitiş tarihinin nesneye ait hangi alandan seçileceği bilgisi girilir. Aynı örnekten bahseder isek, bu kısma randevu bitiş tarihinin girilmesi gerekmektedir.

Başlık: Bu alanda ise Takvimde nesneye ait kaydın hangi bilgisi ile görüleceği bilgisi girilir. Aynı örneğe geri dönecek olursa, eğer randevular takvimde randevu için gidilecek olan firma bilgisi ile gösterilmek istenirse, bu kısımda "Firma" alanının seçilmesi gerekiyor.

Not: Bitiş Tarihi zorunlu alan değildir. Bu alan seçilmediği durumlarda takvim içerisinde gün görünümü kullanılamaz ve kayıt sadece başlangıç tarihi kısmında takvimde gözükür. Örneğin Siparişlerin teslimat tarihlerini takvimde görmek isterseniz sadece başlangıç tarihi kısmında Teslimat Tarihini seçmelisiniz. Çünkü Teslimat Tarihinin başlangıç veya bitişi yoktur.

 

3. Nesneye ait liste Sayfasından mevcut filtrede bulunan kayıtları aşağıdaki resimde bulunan butona basarak takvim görünümünde görebilirsiniz.

4. Takvimde toplamda 3 farklı görünüm vardır. Bunlar, Gün, Hafta ve Ay görünümleridir. Takvimin üzerinde kayda tıklandığında o kaydın tüm detayına sistem kullanıcıyı otomatik olarak getrimektedir. Örneğin, takvimde görüntülenen bir randevunun üzerini tıkladığında o randevunun tüm detayına sistem kullanıcıyı otomatik olarak yönlendirmektedir. Aşağıdaki resimlerde takvimin 3 farklı görünümünü inceleyebilirsiniz.

 

Hoş geldiniz, Yardim sizlere sorularınızın diğer üyelerimiz tarafından cevaplanması için bir ortam sağlar.
...